Lidské tělo si lze představit jako stroj – je také složeno z mnoha součástek a dílů, z nichž každý zastává jistou roli, respektive funkci. V okamžiku, kdy dojde k jejich odstranění nebo porouchání, stroj nemůže bezproblémově a správně fungovat. Aby nedošlo k předčasnému ukončení jeho služeb, je zapotřebí dané součástky či díly opravovat, doplňovat, vyměňovat. Podobné je to i s lidským tělem – pakliže nějaká živina chybí, je narušeno jeho fungování. Na našich bedrech proto visí úkol, a sice potřebné látky dodat. Zejména, pokud chybí omega-3 mastné kyseliny.
Zatímco některé látky si tělo dokáže samo vyrobit, a to dokonce v dostatečném množství, v případě omega-3 mastných kyselin to neumí. A jelikož nedostatek této živiny může mít neblahý dopad na naše zdraví, prozraďme si, kde látku najdeme.
V rybách i v doplňcích stravy
Pokud bychom měli zmínit přirozené zdroje omega-3 mastných kyselin, vypíchneme ryby. I když je pravdou, že ne všechny obsahují dostatečné množství látky, zařadit je do jídelníčku rozhodně není na škodu (zejména, pokud mluvíme o makrele nebo lososu).
Jestliže nepatříte k milovníkům tohoto jídla, možností je doplnit látku s pomocí doplňku stravy z řad ESN. Například produkt ESN Super Omega-3 vám podává pomocnou ruku, veganům pak produkt ESN Omega-3 Vegan.
Co způsobuje nedostatek omega-3 mastných kyselin?
Za doplňky stravy se mi nechce utrácet, stejně nedostatek látky nijak nepociťuju – možná si říkáte. Jenže to je mylná domněnka. Nedostatek této živiny pociťujeme až příliš. Kromě toho, že naše pleť začíná trpět extrémní suchostí začínáme přibývat na váze nebo se nám výrazně snižuje imunita. Máme takzvaně “našlápnuto” k zánětu a bolestem kloubů i k problémům se zrakem.
Co také souvisí s nedostatkem omega-3 mastných kyselin, tak vznik deprese (která může být doprovázena řadou černých scénářů) či špatná duševní výkonnost. Seznam ukončujeme zvýšeným rizikem vzniku srdečních problémů.