4_duvody_proc_alkohol_a_cviceni_nejdou_dohromady

4 důvody, proč alkohol a cvičení nejdou dohromady

Pokud se podíváte na světové profesionální sportovce, prakticky žádný z nich nepije alkohol – nebo alespoň ne příliš často. Možná si říkáte, že je to jenom kvůli jejich popularitě a tomu, že jsou neustále v hledáčku fotografů. Jenže tak to není. Profesionální sportovci jsou si vědomi jedné věci, a sice že zdravé sportování nejde dohromady s konzumací alkoholu. 

Jestliže se jednoho dne chcete pyšnit skutečně vyrýsovanými svaly, je načase dát alkoholu sbohem. Alkoholické nápoje totiž ničí veškeré úsilí a veškerou píli, kterou jste vynaložili v posilovně. Nezapomeňte na to, že alkohol jsou jenom tekuté kalorie a cukry, které způsobují nabírání váhy. 

Jedno pivo = 200 kalorií

Jak již bylo zmíněno, alkohol stojí za vysokou hmotností. Kupříkladu takové pivo v sobě nese rovnu 200 kalorií. To lze přirovnat k jedné plnohodnotné a výživné svačině. Alkohol by mohl významně zamíchat s vaším jídelníčkem hlavně ve chvíli, kdy je váš jídelníček založen na počítání kalorií. Pokud si máte vytvořit jídelníček, který nebude mít víc jak 1800 kalorií za den, tři piva vám seberou rovnou třetinu z něj. A najednou tak budete buď o hladu, nebo stanovenou hranici počtu kalorií překročíte. 

Důvodů, proč alkohol a cvičení, respektive alkohol a zdravý životní styl nejdou dohromady, je mnoho. Zmiňme si několik z nich, které jsou klíčové. 

Alkohol stojí za dehydratací těla

Dostatečný přísun tekutin – to tělo nejen během cvičení potřebuje. Pitný režim je pro lidský organismus velice podstatný, odplavuje škodliviny z těla a dostatečně ho hydratuje. Jenže je třeba konstatovat, že není nápoj jako nápoj. Součástí pitného režimu by rozhodně měla být čistá voda nebo bylinkové čaje, naopak alkohol, i když je to také tekutina, do zdravého pitného režimu nepatří. Důvod je prostý – funguje totiž opačně čili organismus dehydratuje, nikoliv hydratuje. 

Pokud je člověk dehydratovaný, dostaví se pocity únavy a také se snižuje výkonnost při cvičení. Jestliže se chcete v posilovně překonat nebo si pořádně zacvičit, alkohol raději obejděte obloukem. 

Alkohol stojí také za absorpcí bílkovin

Odborníci na hubnutí i zdravý životní styl jsou toho názoru, že bílkoviny by měly být součástí každého pokrmu dne. Měly by se nacházet ve snídani, také ve svačinách, ale i v obědě nebo večeři. Zatímco někdo doplňuje bílkoviny s pomocí proteinového nápoje, jiný se opravdu snaží zakomponovat do jídelníčku maso nebo mléčné výrobky. Pakliže ale do jídelníčku zakomponujete i alkohol, bílkovin vaše tělo nebude mít nikdy dostatek. 

Ptáte se, proč tomu tak je? Alkohol totiž umí absorbovat bílkoviny. Stojí za zhoršeným vstřebáváním bílkovin v těle, a tím tedy i zpomaluje regeneraci svalů či přeměnu bílkovin na svalovou hmotu. 

Žádná energie

Proč alkohol raději vyřadit ze svého životního stylu? Ovlivní vás při cvičení, a to bohužel negativně. Stojí totiž za sníženou tvorbou energie, což vás omezuje nejen při sportovním výkonu. Bylo prokázané, že příjem alkoholu ovlivňuje syntézu glykogenu, který právě stojí za zmiňovanou tvorbou energie. A syntéza glykogenu hraje obrovskou roli při cvičení. 

Alkohol umí snížit tvorbu energie, na druhou stranu zvyšuje krevní tlak a zároveň i srdeční tepovou frekvenci. To posléze stojí za méně efektivním tréninkem.

Negativně ovlivňuje hormony

V neposlední řadě má alkohol negativní vliv na hormony v těle. Zatímco některé umí rapidně snížit, jiné zase umí zvýšit. Kupříkladu růstový hormon – již bylo zmíněno, že alkohol ho zrovna nepodporuje. Spíše snižuje přeměnu bílkovin ve svaly. Navíc zamezuje dostatečné regeneraci, protože narušuje i přirozené spánkové procesy. 

Umí také zastavit testosteron, který jinak stojí za odbouráváním tuku a který také přispívá ke tvarování svalů. A bohužel má alkohol vliv i na hormon jménem kortizol, který má nejen špatný vliv na regeneraci, ale také stojí za vznikem cukrovky. 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email