
Věděli jste, že je vápník jedním z nejdůležitějších prvků stravy patřících mezi nejhojněji zastoupený? Jeho nedostatek má neblahý vliv na stav kostí i zubů. Kvůli jeho nepřítomnosti vzniká například problém zvaný řídnutí kostí a časté zlomeniny najednou nejsou naším hlavním problémem. Proto je klíčové a důležité ho doplňovat. I když to jde i stravou, lepší volbou jsou doplňky stravy.
Nejen v kostech a zubech
I když se často tvrdí, že vápník nalezneme pouze v kostech a zubech, není tomu tak. Jedno procento tohoto prvku se nachází také v krvi a měkkých tkáních, kde podporuje například dobrou srážlivost krve. Pokud patříte k aktivním sportovcům, látka vás bude zajímat ještě z jednoho důvodu – má přímý vliv na udržování normálního svalového napětí.
Jelikož vápník způsobuje řadu problémů souvisejících především s kostmi a pohybovou soustavou, doplňte ho vhodnou stravou nebo zmiňovanými doplňky stravy, k nimž patří například produkt ESN Vitamin D3+K2, který kromě uvedeného vápníku tělu dodá i nepostradatelný vitamin D (toho máme podle statistik bohužel nedostatek).
Vápník ze stravy
Chcete do svého jídelníčku zakomponovat více vápníku? Pak vsaďte na mléko a mléčné výrobky obecně. Bohužel, tento poznatek nejde ruku v ruce s aktuálně velice moderním veganstvím. V souvislosti s tímto stylem života je třeba upozornit na jeden fakt, a sice ryze rostlinná strava ohrožuje vstřebávání vápníku. Celkový proces vstřebávání je totiž ovlivněn přijímanou vlákninou a látkami (zejména oxaláty), kterých je v ovoci a zelenině obrovské množství.
Držte se několika pravidel
Při konzumaci mléčných výrobků se vyplatí dodržovat několik pravidel, k nimž patří například:
- Vyhněte se taveným sýrům.
- Nekonzumujte velké množství mléčných výrobků s větším obsahem fosforu.
- Sýry konzumujte spíše tvrdé nebo měkké nezrající a s nízkým obsahem tuku.